TERRIN SAMT LOCK, porslin, Qianlong, Kina, 1700-talets slut.

Underglasyrblå dekor av flodlandskap och trädgårdslandskap. Hänklar i form av flätade grenar. L ca 30. Terrin och lock hör ej ihop.

Ställvis hårt slitage. Flertal nagg. Terrin och lock ej ursprungligen sammanhörande, dålig passform.

Lähtöhinta
3 000 SEK