BYRÅ, rokoko, 1700-talets andra hälft.

Rutfanérad med plommon med flera träslag. Svängd bukig form med tre lådor samt mässingsbeslag. L 120, b 70, h 83. Nyckel finns.

Bruksslitage. Fanérskador, fanérsprickor samt skador. Ställvis blekt. Senare stenskiva med skador. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
15 000 SEK