DAMSKRIVBORD, sengustaviansk stil, tidigt 1900-tal.
Mahognyfanér. Uppsats med två skåpdörrar och krönande gallerkant i mässing. Två lådor i sargen, nedåt avsmalnande ben med droppbeslag. L 90, b 61, h 102. Nyckel finns.
Smärre slitage och repor.
Onko sinulla vastaava esine jonka haluat arvioituttaa?