TESERVIS, 12 delar, porslin. Ryssland, 1800-tal.

Bestående av tekanna med lock, sockerskål med lock sant 10 koppar med fat. Målad polykrom och förgylld dekor. Tekannans längd 12,5 cm.

Dekoren nött. Ett fat med spricka, två koppar lagade, två med spricka. Tekannan med lagad locknopp, sockerskålen med ifyllda nagg.

Lähtöhinta
4 000 SEK