BORDSLAMPOR, ett par, porslin, Kina, omkring år 1800.

Omgjorda lockurnor. Sekundära metallhandtag, bemålade med stiliserade växter. Polykormt bemålade i rött, blått samt grönt, med förgylld dekor. Dekor av stilliserade växtslingor samt medaljonger med landskapsscener. Elektrifierade. H 34, exklusive montering.

Ej funktionstestad. Dekoren med kraftig slitage. Smärre skador vid handtagernas fäste.

Lähtöhinta
8 000 SEK