KLÄDSKÅP, LouisXVI-stil, sent 1800-tal.

Fanérat i bla mahogny. Spegeldörr med fasetterat glas flankerade av kannelerade kolonnetter. Låda under spegelglaset. Bakomliggande hyllinredning med 4 arrangerbara hyllplan samt en låda med lås. Krönande spiror samt mässingsdekor. Fötter i front med skuren dekor och mässing. Nyckel finns.

Ställvis hårt slitage. Lådinsatsen trasig, lutar bakåt. Bitar av mässingsdekor saknas/lösa, vissa medföljer. Enstaka färgfläck. Sprickor/repor. Dörren lite skev, låset kärvar men går att låsa. Bit trä saknas. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
6 000 SEK