KRONSKÅP, allmoge,1800-tal.

KRONSKÅP, allmoge,1800-tal.

Uppsvängt krön. Överdel med skåplucka med bakomliggande hyllplan med skedhylla. Låda i sargen. Underdel med skåplucka med bakomliggande hyllplan. Snedställda hörn. Kulfötter. L 128, B 51, H ca 221. Nyckel finns.

Bruksslitage. Märken och repor. Senare bemålning. Maskstunget. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
5 000 SEK