SKÄNK, sengustavianskt provinsarbete, tidigt 1800-tal.

Rak form, något utskjutande sarg upptill med tandad dekor, två dörrar med bakomliggande hyllor, konturerad sockel nedtill. Målad i ljusblå nyans. L 85, b 40, h 100.

Renoverad. Senare bemålning. Senare mässingsknoppar. Senare sockel, nedsliten pilasterdekor i dörrar. Slitage.

Lähtöhinta
3 000 SEK