CHIFFONJE, empire, Tyskland 1800-talets första hälft.

Mahognyfanér med inslag av rotfanér. Raka sidor, fyra lådor, klaff med inredning av 6 lådor och två fack. Förgyllda dekordetaljer av bla egyptiserande karyatidhuvuden. Främre lejontassar. L 94, b 46, h 157. Nyckel finns.

Slitage, repor, fanérskador och sprickor. Dekoren delvis med senare bronsering. Smärre kompletteringar och lagningar. Del av krönande skiva saknas. Avainet sisältyvät.

Alkuperä - Provenienssi

Enligt bläckstämpel á tergo översta lådan: Robert Jungser, Antiquitäten, Berlin, SW 48, Wilhelm Strasse 113.

Lähtöhinta
10 000 SEK