KARMSTOL, "Sierra", Bengt Ruda för IKEA, 1950/60-tal.

Formgivna 1959, stomme i ek med armbrickor i massiv teak. Klädd och stoppad grön sits.

Bruksslitage, ställvis hårt. Senare sits samt sits med fläckar och smuts.

Lähtöhinta
1 200 SEK