Sk Hauptkopia. Fanér i flertal olika träslag och intarsia bla i form av amorinprydd medaljong. Tre lådor, lätt svängda ben. Skiva av kolmårdsmarmor. L 93, b 46, h 82.
Slitage och fanérskador samt skadad skiva med flera slagskador.