KISTA, allmoge, 1700-tal.

KISTA, allmoge, 1700-tal.

Rak form. Bär handtag på sidorna i smidesjärn. Målad dekor på insidan av locket, samt delar av väggarna. Liten sidlåda med lock. L ca 85, B ca 56, H ca 60.

Bruksslitage. Märken och repor. Sprickor. Rester av bemålning. Anlupet. Maskstunget. Hårt slitage. Nyckel saknas.

Lähtöhinta
3 000 SEK