GRÄDDKANNA SAMT SÅSSNIPA, porslin. Kina 1800-tal.

Underglasyrblå dekor. Gräddkannan med svängt handtag, tre fötter, drakdekor. Såssnipa med två handtag, dekor av flodlandskap. H 8-10.

Slitage, gräddkannan med spricka.

Lähtöhinta
1 500 SEK