SOCKERSKÅL MED TOLV SKEDAR, silver, Köpenhamn år 1801. Vikt 380 gr.

Fridrich Ekström, Köpenhamn 1801, Guardein Frederik Fabritius, Zodiaktecken för Vattumannen. Båtformad skål med genombruten dekor och uppsvängda hänklar. Insats i blått glas. 6 teskedar silver, otydliga stplr Danmark, 1800-tal samt 6 nysilver. H 20.

Bruksslitage. Bär bröllops-gravyr. Udda skedar (6+6), 6 skedar nysilver. Uppmätt vikt gäller silverföremålen.

Kirjallisuus

Liknande omnämnd i "Danske Guld od Sölv smedemärker för 1870", Köbenha,n 1979.

Lähtöhinta
5 000 SEK