Krönande tupp, för tre ljus med kläppar. H ca 54.
Tuppstaken
från Leksand med symboler:
Tuppen - Vaksamheten
De tre ljusen - Treenigheten
Taggarna - Törnekronan
De tolv löven - De tolv apostlarna
De tio hålen - Tio guds bud
Hjärtat - Kärleken
Bruksslitage. Smärre märken och repor. Något anlupet.