GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft.
Skärm av gulmetall, "Bumlingen" Anders Pehrson, Ateljé Lyktan, Åhus. Ställning av vitmetall, klädd i ljusbrunt läder. H 152.
Slitage. Fäste till skärm skadat. Ej funktionstestad. Fot och skärm ej ursprungligen sammanhörande.