TEXTILTRYCK, bomullsväv, "Pythagoras", Sven Markelius, NK:s textilkammare, 1900-talets andra hälft.

Ca 290x124. Mönstret komponerat för Folkets hus i Linköping 1952.

Lättare slitage och smuts. Fläckar på ena kortsidans kant.

Lähtöhinta
2 000 SEK