TESERVIS, flintgods, 14 delar, "Blå Eld", Rörstrand. 1900-talets mitt.

Formgiven av Hertha Bengtsson. Blå- och vitglaserat flintgods. Bestående av 4 tekoppar med fat, 4 assietter, tekanna samt mjölkanna.

Mindre krakeleringar. Några delar missfärgade. Mindre kantnagg.

Lähtöhinta
1 500 SEK