SKRIVSKÅP, allmoge, bär dat 1846.

Bemålat. Underdel med tre lådor i front samt skrivklaff med innanförliggande lådor. Överdel med dörrpar samt innanförliggande hyllplan. Enligt uppgift från Glava i Värmland. L 130, B 40, H ca 204. Nyckel finns.

Slitage. Skador. Nyckelhållsinläggningar saknas delvis. Kraftig färgslitage. Fläckar. Underdel med delvis lösa plankor baktill. Delvis lösa lister/lister saknas. Nött. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
7 000 SEK