SALTKAR, ett par, silver och glas, Johan Malmstedt, Göteborg, 1797.

Oval form, gallersidor, blå glasinsats. L 8, b 5, h 5. Skedar, ett par, Gustaf Möllenborg, Stockholm, 1852 resp 1859. Vikt utan glas, 111 g.

Bruksslitage, ostadiga, skador, en senare glasinsats, glasinsats med nagg.

Lähtöhinta
4 000 SEK