SPEGEL, empire, hallstämpel, 1800-talets första hälft.

Vitmålad samt bronserad. Krön med dekor av bla girlander samt stilliserade blad. Underdel med rocaille samt bladdekor. Tvådelat glas. Otydlig hallstämpel. H ca 82.

Sprickor. Slitage. Anlupet glas. Bakstycke förstärkt.

Lähtöhinta
4 000 SEK