LOCKURNA, flintgods, Marieberg, Stens period, 1700-talets andra hälft.

Balusterform. Delvis godronnerad med dekor av girlander i brunt. Märkt MB Sten. H 30.

Urna med lagning av metall. I botten glasyrsprickor. Nagg. Smärre krackelyr. Lock med spricka, nagg och lagad knopp.

Lähtöhinta
3 000 SEK