Mahogny. Tre lådor med mässingsbeslag. Nedåt avsmalnande ben. Grå kalkstensskiva. L 91, B 47, H 85. Nyckel finns.
Fanérskador. Repor och fläckar. Skiva med smärre nagg och lagning.