BORD, senbarock, 1700-talets mitt.

Svartmålat med guldmålad dekor, rektangulär skiva med rundade hörn, sargen med konturerad lambrekäng, låda, fyra svängda ben. L 95, b 57, h 75.

Ställvis hårt slitage, repor, fläckar, färgbortfall, sprickor, låsskylt bortfallen, senare lås och bemålning. Nyckel saknas. Avaimet puuttuvat.

Lähtöhinta
8 000 SEK