SEKRETÄR, rokoko, 1700-talets andra hälft.

Mönsterlagt fanér, svängd form, tre lådor, klaff med innanför liggande inredning av 11 lådor resp fack. Mässingsbeslag. L 95, b 35-77, h 109. Nyckel finns.

Slitage, sprickor, fanérskador och fanérbortfall varav flera bitar medföljer. Senare beslag, omarbetad bla invändigt.

Lähtöhinta
30 000 SEK