SKÅP, "kronskåp", trol Dalarna, allmoge, dat 1842.

Målad krona på unppsvängt krön, blomsterdekor. Övre och undre dörrpar med innanförliggande hyllinredning samt skedhylla. Uppsvängt krön. L 110, b 36, h ca 205. Nyckel finns.

Slitage, repor, sprickor, bristningar, kompletterat, pigmentbortfall.

Lähtöhinta
4 000 SEK