Rödmelerad botten med polykrom medaljong, hörnornament, palmetter och blom- och bladslingor. Benvit huvudbård med palmett-, arabesk- och blomranka.
Något slitage, smutsig, smärre fläckar och malskador. Långsidorna med smärre trampveck och skador.