KAFFESERVIS, 31 delar, flintgods, "Blå eld", Hertha Bengtsson, Rörstrand, 1951-71.

Blå glasyr: kaffekanna med lock, tekanna med lock, 2 gräddkannor, mjölkkanna, sockerskål, sockerskål med lock. 12 kaffekoppar (vit glasyr) med fat (blå glasyr), 12 assietter (vit glasyr). H 2,5-22,5.

Bruksslitage. Enstaka delar med nagg.

Lähtöhinta
5 000 SEK