SKRIVSKÅP, England, tidigt 1900-tal.

Mahogny, två delat, skrivskåp med snedklaff, bakom snedklaff innanförliggande lådor. Snedklaff med dekor av festonger och hänkelurna i intarsia, lådor fram till med intarsiadekor samt mässing beslag. Överskåp med glasat dörrpar med spröjs och innanförliggande hyllor. L 98, b 43, h 206. Nyckel finns.

Ställvis hårt slitage, repor samt lösa delar. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
3 000 SEK