305675

KARAFF, "h 724", Edward Hald, glas Orrefors/Sandvik, 1920-tal.

Rökfärgat sodaglas. H 22.

Smärre bruksslitage.

Kirjallisuus

Modellen avbildad i "Illustrationer över Orrefors Bruksaktiebolag tillverkningar av vita och färgade glas komponerade av Simon gate och Edw. Hald", utgiven 1923, sid 16.

Lähtöhinta
1 200 SEK