KISTA, barock / barockstil, 1700-1800-tal.

Ek. Avlång form. Raka sidor. Dekor med intarsia, bland annat fåglar. L 159, 65, H 75.

Bruksslitage. Märken och repor. Torrsprickor. Småskador. En liten list saknas uppe på locket samt på nederst på ena gaveln. Nyckelskylt saknas. Facket med lock på insidan saknar sarg. Delvis renoverad. Nyckel saknas.

Lähtöhinta
3 000 SEK