VAS/LAMPFOT, porslin, Kina, 1800-tal.

Emaljdekor i famille rose med motiv av tuppar och växter. Mynning med senare bronsmontering(lös). H 37,5(42).

Nedslipad mynning. Botten med lagning. Slitage. Glasyrmistor.

Lähtöhinta
1 500 SEK