SALSSKÅP, rokoko, 1700-talets senare del.

Ekfanér, tvådelat, övre del med dörrpar, uppsvängt krön med knäckar. Intarsia i form av stjärnor. Nedre del med fyra lådor. Kulfötter. L 125, b 45, h 200. Nyckel finns.

Renoverat med bla senare beslag och ben. Smärre skador och torrsprickor. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
15 000 SEK