KANNOR, 3st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95) resp 1800-tal.

Underglasyrblått och emaljmåleri. 2 gräddkannor med figural dekor, såssnipa med hänkel i form av gren. H 10-14.

Slitage. Nagg. Lagning på såssnipa. 2 lock saknas.

Lähtöhinta
2 000 SEK