SNUSDOSA samt DOSA, silver, Sverige. 1800-talets mitt. Tot vikt 204 g.

Snusdosa, nyrokoko, Samuel Pettersson, Linköping, 1866. L 9,5. L Rund dosa, Otto Wilhelm Kjellberg, Västerås, 1842. Diam 6,5.

Slitage. Repor. Snusdosa bär gravyr.

Lähtöhinta
2 000 SEK