SALSSKÅP, rokoko, 1700-talets andra hälft.

Ek. Uppsvängt brutet krön med mässingdekor i form av en hjälm. Parställda dörrar med bakomliggande hyllor, två små lådor. En skedhylla. Underdel med lätt bukig form med 4 draglådor. Mässingbeslag. L 109, b 48, h 200. Nyckel finns.

Slitage. Torrsprickor. Draghandtag saknas på en innerlåda. Låshus saknas på lådorna. Senare kompletteringar. Märken och repor. Krön ej original. 2 st lösa listdelar. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
15 000 SEK