KHULA KHUD, indopersisk, 1800/1900-tal.

Hjälmkulle med etsad och förgylld dekor av figurscener. Ringbrynja runtom. Topp med pik. H 29.

Slitage. Sliten förgyllning och dekor. Ringbrynja med skador.

Alkuperä - Provenienssi

Arne Nilssons samling.

Lähtöhinta
4 000 SEK