SJÖOFFICERSVÄRJA, Sverige, m/1824.

Mässingsfäste i form av delfin. Bengrepp. Blånerad och förgylld klinga med Sveriges och Norges vapen samt Karl XIV Johans monogram. L 88.

Hårt slitage. Klinga med smärre hack. Balja saknas. Grepp med smärre spricka.

Alkuperä - Provenienssi

Arne Nilssons samling.

Lähtöhinta
2 500 SEK