CHIFFONJÉ MED ÖVERSKÅP, empire, Tyskland, 1800-talets första hälft/mitt.

Mahogny. Tvådelat. Överdel med dörr med bakomliggande hyllor. Underdel med skrivklaff med bakomliggande hyllor, två lådor i front samt utdragbar skrivskiva. Överdel samt ben med intarsia dekor. L 115, B 51, H ca 225. Nyckel finns.

Slitage. Skador. Sprickor. Nyckelskyltar med skador / saknas. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
6 000 SEK