MATTA, rölakan, sign. Möjligen KJ1948, ca 317x211.

Grön/gråmelerad botten. Tre bårder med blom- och växtdekor. Nöthår. Enligt uppgift tillverkad i Kristianstad.

Ställvis slitage, lagningar, fläckar, smuts, något skev. Senare omgjorda franskanter. (utan fransar)

Lähtöhinta
2 000 SEK