TALLRIK, porslin, Kangxi, Kina 1600/1700-tal.

Dekor av blommor i underglasyrblått och emalj. Diam 22.
Enligt uppgift av samma typ som tallrikar ur servis tillhörig August den Starke.

Smärre slitage och hårspricka.

Lähtöhinta
1 000 SEK