VANDRINGSSTAV, SPJUT, SKÖLD samt HORN, 5 delar, 1800/1900-tal.

Vandringsstav, bambu, märkt bla Åreskutan, bär dat 1895, L 170. 2 st spjut, H 133-156. Rund sköld, med bronserad dekor, diam 27. Horn med snöre, L 66.

Slitage. Färgbortfall. Sprickor. Repor. Rostangrepp. Del saknas på horn.

Lähtöhinta
2 000 SEK