FIGURIN, porslin, Gerhard Henning, Royal Copenhagen, 1908-1925. 1900-talet första hälft.

"Äventyret 1". Polykrom och förgylld dekor av kurtiserande par i rikt utsmyckade dräkter. Nr 1476, signerad Gerhard Hennings hjärta med krona, märkt med Juliane Marie märkning. H 21.

Smärre repor.

Lähtöhinta
10 000 SEK