AXEL EINAR HJORTH, matbord "OK", Nordiska Kompaniet, 1938.

Alm (Bimba-trä?), med inlagd banddekor i palisander, ben mörkbetsade, utdragbart med två lösa ofanerade iläggsskivori björk à 50 cm medföljer. Brickmärkt med rund bricka "Nordiska Kompaniet AB Stockholm" samt NK R 40001 - C8 9 38. Längd 161 cm (261 m skivor), bredd 80 cm, höjd 75 cm.

Smärre fanérskador och slitage.

Lähtöhinta
6 000 SEK