MATSERVIS, 20dlr porslin och 40 rostfritt stål, "Nobel",Karin Björquist, Gustavsberg o Gunnar Cyren, Yamazaki, 1990-tal.

10 tallrikar diam 25,5, 10 tallrikar, med grön kant, diam 22. 10 bordsgafflar, 10 bordsknivar, 10 fiskknivar förgyllda, 10 dessertskedar förgyllda.

Porslin med obetydligt slitage. Bestick delvis med bruksslitage.

Muut tiedot

Yamazaki producerade Nobelbesticken innan Gense tog över.

Lähtöhinta
4 000 SEK