KONSOLBORD, gustavianskt stockholmsarbete, Pehr Ljungs art, 1700-talets slut.

Förgyllt, bronserat och blåmålat. Skiva av gråvit spräcklig marmor. Halvrunt. Snidad dekor av lagerstav, flätband och pärlstav. Längd 95, bredd 45, höjd 80 cm.

Omarbetat. Gammal men troligen ej ursprunglig skiva. Skiva med repor. Smärre färgslitage.

Lähtöhinta
23 000 SEK