KISTA, Allmoge, Delsbo, Hälsingland, 1800-tal.

Blå botten med floral dekor dat i måleriet 1839. Fällskiva. L 88, b 60, h 47. Nyckel finns.

Ställvis slitage, repor, lösa fot, ostadig, senare bemålning, kompletterad. Avainet sisältyvät.

Lähtöhinta
1 500 SEK