TABURETT, gustavianskt stockholmsarbete, av Carl Fredrik Flodin (1754-1795).

Etikettmärkt Flodin 1766 och med Stockholms stolmakarämbetes sigill. Målad. Kannelerade ben. L 45. B 45. H 42.

Senare målning. Smärre sprickor. Repor. Slitage. Klädsel fläckad. Förstärkta.

Lähtöhinta
5 000 SEK