KAFFEKOPP med FAT, porslin, empire, Köngliche Porzellan Manufactur, Berlin, Tyskland, 1800-talets första hälft.

Blå glaserad kopp med fat. Förgylld tandlistdekor. Siluettporträtt av Fredrik den store på kopp. Inskription på fat. D ca 6-14. H ca 6,5.

Slitage. Repor. Spricka. Fläck.

Lähtöhinta
1 500 SEK