Gustaf Sahlholm

(Ruotsi, 1860-1929)
Gustaf Sahlholm
(Ruotsi, 1860-1929)

SKRIVBORD, empirestil, etikettmärkt Gustaf Sahlholm, tidigt 1900-tal.

Två hurtsar med skåpsdörr, bakomliggande inredning i form av hyllplan respektive lådor. Fötter i form av snidade tassar. Skrivskiva klädd i ljust skinn med delvis förgylld dekor. Tre lådor i sarg. Mässingsbeslag. Signerad på höger skåpdörr "GUSTAF L. SAHLHOLM STOCKHOLM" samt etikettmärkt under låda. L 165 B 80 H 78. Nyckel finns.

Fläckar. Slitage. Repor.

Muut tiedot

Gustaf Lambert Pontus Sahlholm var en av de skickligaste möbelsnickarna i Stockholm vid sekelskiftet 1900. Han gjorde mycket välgjorda och tidstrogna kopior av möbler från 1700-talet och 1800-talets början i gustaviansk stil och empirestil. Storsamlaren Carl Robert Lamm beställde flera möbler av honom bland annat skåp i Georg Haupts gustavianska stil till Näsby slott.

Lähtöhinta
10 000 SEK